Αγγλία: Η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα (3-1) από την έδρα της Φούλαμ, «τρίποντο» με ανατροπή για την Άστον Βίλα

0
28

Η Λίβερπουλ νίκησε στο Λονδίνο τη Φούλαμ με 3-1, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής στην Premier League, και «έπιασε» στην κορυφή της βαθμολογίας την Αρσεναλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήθελε μόνο τη νίκη και την κατέκτησε με τα γκολ των Αλεξάντερ-Αρνολντ (32′), Γκράβενμπερχ (53′) και Ζότα (72′), ενώ η ομάδα του Μάρκο Σίλβα είχε ισοφαρίσει προσωρινά στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους με τον Καστάνιε.
Νωρίτερα, η Αστον Βίλα παρά την κούραση της από τον προημιτελικό κόντρα στη Λιλ στη Γαλλία νίκησε , και μάλιστα με ανατροπή, στην έδρα της την Μπόρνμουθ με 3-1 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας κρατώντας γερά στα χέρια της το εισιτήριο του Champions League για την επόμενη αγωνιστική σεζόν.ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Η Μπόρνμουθ προηγήθηκε με το πέναλτι του Σολάνκε (31′), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Μπέρμιγχαμ κυριάρχησε στο «Βίλα Παρκ» και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Ρότζερς (45′), Ντιαμπί (57′) και Μπέιλι (78′).
Ο Ουνάι Εμερι, που παρά την κούραση των παικτών του έκανε μόλις δύο αλλαγές και αυτές μάλιστα στα τελευταία λεπτά (!), παρέταξε την αντίπαλο του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Conference League με τους: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Τόρες, Ντίνιε, ΜακΓκιν, Τίλεμανς, Μπέιλι (87′ Κάρλος), Ντιαμπί (90′ Ντουράν), Ρότζερς και Γουότκινς.
Στο μεταξύ η Κρίσταλ Πάλας στην καλύτερη φετινή απόδοση της διέλυσε με 5-2, στο «μικρό» ντέρμπι του Λονδίνου, τη Γουέστ Χαμ και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική σεζόν.ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ